THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kentucký black metalový one man band PANOPTICON si za 6 let aktivní existence vytvořil jedinečný sound a poetiku – na pomezí black metalu, shoegazových melodických přesahů a country / bluegrass prvků staví Austin L. Lunn svůj pohanský chrám, v němž káže otevřeně levicově-kritické texty. Důraz na reflexi kořenů amerického kapitalismu korunovalo v roce 2012 znamenité album „Kentucky“, strhující sestup do hlubin hornické kultury, kolekce metalových prostestsongů, která kladla stejný důraz na agresivní blackový zvuk i na zaprášené aranže proletářských tradicionálů. Sociální dokument „Kentucky“ patří svou atmosférou k perlám (post)moderní větve žánru, pro níž už black metal není fundamentální vírou nebo stylizovanou pózou, ale vrstevnatým prostředkem vyjádření světonázoru.
V pořadí pátá deska PANOPTICON připomíná sympatický poustevnický úkrok stranou od sociálně-politické linie – z dusivého podzemí a zchátralých osad Kentucky do širých hvozdů severu. Namísto terénních nahrávek zastřených hornických hlasů a řízných popěvků statných štajgrů nabízí lyričtější zvuk, důraz na introspekci, méně bluegrassu, více atmosferické fúze blacku, heavy metalu, folku, doomu a shoegazového hledění do mlhy.
Nejvýstižnější položkou nové kolekce je bez debat ústřední trilogie „The Long Road“. Zvuk bendža a skřípek v první části nás vrhne kamsi do sněhem zaváté chatrče, k hořícímu krbu, do melancholie nekonečných večerů. Druhá část nemilosrdně vyrazí dveře kytarovou vichřicí a vyžene poutníka na cestu do třeskutého mrazu, do pustiny bičované větrem a sněhem. Posléze ale přichází překvapivé utišení živlů, která potemnělými klávesovými aranžemi a všudypřítomným podprahovým neklidem připomene klasické polohy švédských OPETH. Těžkými chuchvalcemi mraků začnou prosvítat první nesmělé záblesky slunce a završení trilogie slibuje v kontemplativním přechodu z post rockového riffování do propletených progových sól jaro.
Obratná práce s žánrovými vlivy na poměrně malé ploše zdobila už předchozí desku a „Roads To The North“ v tomto odkazu zdatně pokračuje. Možná mi tu trochu chybí labužnická práce s kentuckými tradicionály a občas mi tu přebývají některé kýčové melodické výplně, nicméně v jádru se jedná o fascinující pouť do krajiny mrazu a zapomnění. Takže: směr sever!
Hypnotické album pro zasněné levicové aktivisty, zaprášené horníky, amatérské cestáře a zimní tuláky.
8 / 10
Roads To The North (2014)
Kentucky (2012)
Social Disservices (2011)
Collapse (2009)
Panopticon (2008)
Datum vydání: Pátek, 1. srpna 2014
Vydavatel: Bindrune Recordings
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.